Brat Marek Burkiewicz zdobywcą Srebrnej Wagi Podlasia 2016

  10 września 2016 Podlasko – Kozieradzkie Bractwo Kurkowe Towarzystwo Strzeleckie w Konstantynowie zaprosiło w swoje progi Siostry i Braci z całej Polski. Na strzelnicy w nieodległym Hrudzie odbyło się Strzelanie o Srebrną Wagę Podlasia 2016. To trzecie takie spotkanie, zatem można rzec – już tradycja. Do Hrudu zjechali przedstawiciele wielu bractw, a uroczystość trwała od samego rana, prawie aż po zmrok. Następnie goście przenieśli się do Serpelic nad Bugiem aby wspólnie świętować sukcesy strzeleckie. Największe powody do radości miał Brat Marek Burkiewicz z Łomżyńsko – Drohickiego Bractwa Kurkowego w Ciechanowcu. To on 85 strzałem zestrzelił kura i wygrał statuetkę Srebrnej Wagi Podlasia 2016. Szersza relacja w rozwinięciu wiadomości.

W sobotę od samego rana trwały strzelania eliminacyjne do tarcz okolicznościowych i tych ufundowanych przez sponsorów. W Hrudzie zjawili się przedstawiciele: gospodarzy – Podlasko – Kozieradzkiego Bractwa Kurkowego w Konstantynowie (niemal stu procentowa frekwencja) oraz innych bractw z Polski: Łódzkiego Bractwa Kurkowego, Lubelskiego Bractwa Kurkowego, Świętokrzyskiego Bractwa Kurkowego, Łomżyńsko – Drohickiego Bractwa Kurkowego, Radomskiego Bractwa Kurkowego, Warszawskiego Bractwa Kurkowego, Bractwa Strzelców Kurkowych "Lechity" z Otwocka z wraz z przedstawicielem zaprzyjaźnionego, niemieckiego Bractwa Jurgenem Brunertem. Pogoda tym razem również dopisała. Podczas rozmów zastanawiano się czy to faktycznie niemal połowa września czy tegoroczny upalny czerwiec. I czy na pewno jesteśmy w Hrudzie nieopodal zimnego wschodu czy na południu Europy.

Oficjalne rozpoczęcie z udziałem Starosty Powiatu Bialskiego Mariusza Filipiuka i Wójta Gminy Konstantynów (gospodarzy obszaru działania Bractwa) nastąpiło o 13:00. Chwilą ciszy uczczono zmarłego przed kilkoma dniami Brata Lecha Orlińskiego – prekursora ruchu brackiego na naszym terenie. Biografię wielce zasłużonego dla środowiska zmarłego przedstawił Brat Szczepan Kalinowski.
W imieniu prezesa Okręgu Centralnego Brata Jana Klauzy (z powodów zdrowotnych był nieobecny), chorąży Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP Michał Wieremiejczyk dokonał odznaczeń medalami zasługi Okręgu Centralnego za szczególne osiągnięcia w popularyzacji idei bractw kurkowych.

Srebrnym medalem zasługi odznaczony został Starosta Powiatu Bialskiego Mariusz Filipiuk.
Srebrnym medalem zasługi odznaczony został Wójt Gminy Konstantynów Romuald Murawski.
Obaj samorządowcy od samego powstania aktywnie wspierają Podlasko – Kozieradzkie Bractwo Kurkowe w Konstantynowie w propagowaniu ruchu brackiego na Podlasiu. Swoją pomocą i zaangażowaniem zasłużyli się na miano przyjaciół Bractwa.

Brązowym medalem zasługi odznaczony został Brat Roman Lipski – Król Barctwa 2014 i 2015, zdobywca Lilii św. Józefa 2015 (Podlasko – Kozieradzkie Bractwo Kurkowe) i wielu innych tarcz, nagród i wyróżnień. Prywatnie człowiek niezwykle szlachetny  i pogodnie usposobiony. Niezależnie czy sprawował zaszczyty królewskie czy nie zawsze chętny do pomocy i działania.

Po uroczystościach oficjalnych przystąpiono do najważniejszego rozstrzygnięcia. Blisko pięćdziesięciu strzelców stanęło w szranki rywalizacji w III Strzelaniu o Srebrną Wagę Podlasia. Kur spadł po 85 strzale. Celnym okiem popisał się Brat Marek Burkiewicz z Łomżyńsko – Drohickiego Bractwa Kurkowego w Ciechanowcu. II miejsce zajął Brat Krzysztof Zalewski reprezentujący Warszawskie Bractwo Strzelców Kurkowych im. Jana Kilińskiego. III miejse zajęła Siostra Hanna Burkiewicz (prywatnie żona Marka Burkiewicza) z Łomżyńsko – Drohickiego Bractwa Kurkowego.
Zwycięzca oprócz statuetki Srebrnej Wagi otrzymał również pokaźnego kura, puchar oraz odznaczenie Srebrnej Wagi Podlasia 2016.

 

Następnie dokończono strzelania eliminacyjne i  wyłoniono najlepszych w finałach. Tarczę Starosty Powiatu Bialskiego Mariusza Filipiuka zdobył Brat Tomasz Miliszkiewicz (Łomżyńsko – Drohickie Bractwo Kurkowe). Tarczę Wójta Gminy Konstantynów Romualda Murawskiego zdobyła Siostra Aleksandra Kołodziej (Podlasko – Kozieradzkie Bractwo Kurkowego). Oprócz efektownych tarcz samorządowcy ufundowali również nagrody rzeczowe dla najlepszych strzelców.

Tarczę bracką „Oli i Marka” oraz puchar za I miejsce zdobył Brat Szczepan Wereszko (Podlasko – Kozieradzkie Bractwo Kurkowe).

W strzelaniu o Puchar wsparcia idei budowy pomnika Brata Kurkowego w Poznaniu najlepszy okazał się Brat Tadeusz Bocian z Lubelskiego Bractwa Kurkowego. Zdobył on aż 44 punkty. W tym specjalnym konkursie strzelano do tarczy z podobizną kura z naniesionymi wartościami punktowymi od 1 do 25. Wynikiem ostatecznym była suma punktów z trzech strzałów. Zwycięzca Brat Roman Bocian otrzymał okazały puchar, a wszyscy uczestnicy strzelania dyplom z podziękowaniem za okazałą szczodrość przy wsparciu inicjatywy. Fundusze zebrane z tego strzelania zostaną przeznaczone na budowę pomnika Brata Kurkowego w Poznaniu. Jest to jedna z form uczczenia jubileuszu  25-lecia reaktywowania  Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP.

Pierwsze miejsce w strzelaniu „Wakacyjna Kropla Szczęścia” zajął Brat Norbert Lenkiewicz (Warszawskie Bractwo Kurkowe). Nagrodami były tarcze namalowane przez podopiecznych Fundacji Nasze Dzieci działającej przy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Tarcze zostały namalowane podczas kolonii "Wakacyjna Kropla Szczęścia" organizowanych przez Fundację, w których Podlasko – Kozieradzkie Bractwo Kurkowe miało zaszczyt uczestniczyć (linik tutaj).
Fundacja Nasze Dzieci pomaga dzieciom dotkniętym chorobą nowotworową oraz ich rodzinom. Dochód ze strzelania charytatywnego o tarcze "Wakacyjna Kropla Szczęścia" będzie przeznaczony na działalność Fundacji.

Strzelanie trwało prawie do zmroku. Nie zabrakło oczywiście posiłków i napojów, a czas umilała muzyka. Po dekoracji zwycięzców zebrani goście w dobrych nastrojach przenieśli się do Serpelic nad Bugiem, gdzie odbyła się biesiada bracka.

Kolejne takie spotkanie za rok, ale wcześniej w maju 2017 roku Podlasko – Kozieradzkie Bractwo Kurkowe będzie miało zaszczyt zorganizować Strzelanie o tytuł Króla Okręgu Centralnego Zjednoczonych Bractw Kurkowych Rzeczypospolitej Polskiej. Już dzisiaj zapraszamy w gościnnej progi Południowego Podlasia.
 

Wyniki:

III Strzelanie o Srebrną Wagę Podlasia
1. Marek Burkiewicz (Łomżyńsko – Drohickie Bractwo Kurkowe)
2. Krzysztof Zalewski (Warszawskie Bractwo Kurkowe)
3. Hanna Burkiewicz (Łomżyńsko – Drohickie Bractwo Kurkowe)

Strzelanie o Tarczę Starosty Powiatu Bialskiego - Mariusza Filipiuka
1. Tomasz Miliszkiewicz (Łomżyńsko – Drohickie Bractwo Kurkowe)
2. Katarzyna Gajewska (Podlasko – Kozieradzkie Bractwo Kurkowe)
3. Marek Bartel (Łódzkie Bractwo Kurkowe)

Strzelanie o Tarczę Wójta Gminy Konstantynów - Romualda Murawskiego

1. Aleksandra Kołodziej (Podlasko – Kozieradzkie Bractwo Kurkowe)
2. Jerzy Kącki (Łódzkie Bractwo Kurkowe)
3. Szczepan Wereszko (Podlasko – Kozieradzkie Bractwo Kurkowe)

Strzelanie o Tarczę Bracką Oli i Marka
1. Szczepan Wereszko (Podlasko – Kozieradzkie Bractwo Kurkowe)
2. Maciej Martyna (Bractwo Kurkowe „Lechity” z Otwocka)
3. Dariusz Lewandowski (Łódzkie Bractwo Kurkowe)

Strzelanie o Tarczę Charytatywną – „Wakacyjna Kropla Szczęścia”

1. Norbert Lenkiewicz (Warszawskie Bractwo Kurkowe)
2. Marek Bartel (Łódzkie Bractwo Kurkowe)
3. Roman Lipski (Podlasko – Kozieradzkie Bractwo Kurkowe)

Strzelanie o Puchar Wsparcia Budowy Pomnika Brata Kurkowego w Poznaniu
1. Tadeusz Bocian (Lubelskie Bractwo Kurkowe)
 

Galeria 1 - Zdjęcia autorstwa Romana Petrynika (kliknij tuaj)

Galeria 2 - Zdjęcia autorstwa Bractwa PK (kliknij tutaj)

Podlasko Kozieradzkie Bradztwo Kurkowe - Brat Marek Burkiewicz zdobywcą Srebrnej Wagi Podlasia 2016
< Powrót
Dodano: 26 Wrzesień 2016
Odwiedzin: 88655